Rejkiawik – atrakcje
Rejkiawik to stolica i największe miasto w Islandii. Nazwa miasta pochodzi od słowa „dymiąca zatoka”. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się tutaj w 874 roku. Założycielem osady był kupiec, który zbudował infrastrukturę. Do dzisiejszego dnia istnieje jego dom, a on sam został uznany za „ojca miasta”.
Centrum miasta nie jest rozlegle, niemniej jednak znajduje się tutaj wiele atrakcji dla turystów.
W 1786 miasto uzyskało prawa miejskie, w 1911 powstał pierwszy uniwersytet.
Stolica Islandii rocznie odwiedzana jest przez 2 miliony turystów.
Atrakcje w Rejkiawik:
- Centrum miasta jest niewielkie, dlatego możemy zwiedzić je na pieszo. W najstarszej części stolicy znajdują się niskie budynki z kolorowymi elewacjami. Przy najważniejszej ulicy znajdują się liczne sklepy, butiki, kawiarnie oraz bary. Najstarszy, drewniany budynek to dawna rezydencja biskupa. Dzisiaj organizuje się tutaj różnego rodzaju wystawy. Nieco dalej spotkamy piękny czerwony budynek z rzeźbami sokołów na dachu. W budynku tym kiedyś trzymano ptaki, które czekały na wywiezienie z Islandii. Na głównym placu znajduje się katedra oraz parlament. Na wzgórzu powstał luterański kościół, którego styl nawiązuje do tutejszej przyrody i gotyku skandynawskiego. Budowano go aż 40 lat. Kościół posiada piękną fasadę oraz wieżę wysoką na 74,5 metra. Nazwa kościoła pochodzi od XVII – wiecznego poety i pastora Hallgrimura Peturssona. Wieża kościoła pełni również funkcję punktu widokowego, na szczycie znajduje się taras widokowy, gdzie można podziwiać stolicę, linię brzegową oraz okoliczne góry. Przed kościołem stanął pomnik wikinga, który dopłynął do Ameryki Północnej.
- Muzeum Narodowe Islandii – to tutaj możemy poznać historię całego państwa. Znajdują się tu eksponaty od czasów zasiedlenia do współczesności. Islandczycy nigdy nie wynaleźli broni, dlatego wśród eksponatów nie znajdziemy zbyt wielu mieczy, tarcz czy hełmów. Znajdują się tu raczej figurki wotywne, biżuteria oraz narzędzia codziennego użytku, które pierwsi osadnicy używali w rybołówstwie, rolnictwie czy w pracy rzemieślniczej. Na podłodze znajduje się rysunek statku, jaki przybyli pierwsi mieszkańcy wyspy. W muzeum znajdziemy wystawy dotyczące chrześcijaństwa, reformacji, życia pod rządami władców z państw skandynawskich, odzyskania niepodległości oraz budowy współczesnego państwa. Znajdziemy tutaj:
a). Romańskie drzwi z drewna z około 1200 roku,
b). Szpadel z wygrawerowanymi runami,
c). Biżuterię, którą nosili wikingowie,
d). Grobowce wikingów,
e). Wyroby z kości wieloryba
f). Różne rzeźbione skrzynie, kufry
To tylko niektóre eksponaty, muzeum liczy ich sobie ponad 2 tysiące. Na wizytę w tym muzeum najlepiej poświęcić około 2 godzin.
- Latarnia morska Grotta, do której możemy dojść spacerkiem wzdłuż oceanu.
- Arbaer Open Air Museum – wraz z nadejściem XX wieku krajobraz stolicy państwa zmieniał się, a drewniane budynki zostały zastępowane bardziej okazałymi budynkami. W związku z tym aktywiści postanowili zachować dziedzictwo swoich przodków i utworzyli skansen w stylu skandynawskim. W ten sposób udało im się uratować wiele historycznych zabudowań. Znajduje się on na farmie poza miastem. Na terenie tego skansenu znajduje się około 30 obiektów z XIX – XX wieku. Znajdziemy tu budynki kryte torfem, w wielu domkach znajdują się wystawy, które przedstawiają życie codziennie ówczesnych mieszkańców. To specyficzne muzeum otwarte jest cały rok. W lecie skansen przeistacza się w żywe muzeum ze zwierzętami oraz statystami, którzy prezentują zwyczaje i życie codzienne. Na terenie skansenu znajdziemy: piętrowa farma z 1900 roku, kościół kryty torfem z 1842 roku, pierwszy kościół katolicki, garaż z początków XX wieku wraz z pojazdami i maszynami, sprzęt do wydobywania złota, warsztat kowala, złotnika, drukarnia, stajnie, szopa dla owiec i wiele innych.
- Jezioro w sercu miasta. To bardzo popularne miejsce do spacerowania przez mieszkańców. Wokół jeziora znajdują się zabytkowe budynki np. ratusz miejski, pomnik poświęcony anonimowemu biurokracie, kościół luterański z zielonym dachem czy Galeria Narodowa Islandii.
To tylko kilka ciekawych miejsc w Rejkiawiku. Wartych zwiedzenia jest zdecydowanie więcej między innymi: ratusz z makietą topograficzną całej wyspy, Harpa, w której znajduje się sala koncertowa oraz centrum konferencyjne, Stary Port z licznymi muzeami, barami, tu możemy zabrać się na wycieczkę na obserwacje wielorybów, Muzeum Morskie wraz ze statkiem, który patrolował islandzkie wody podczas konfliktów z Wielką Brytanią, Pufa, czyli sztuczne wzgórze, Bazylika katedralna Chrystusa Króla.